Lipoliza należy do metod medycyny estetycznej, która pozwala na bezoperacyjną redukcję tkanki tłuszczowej. Jest to terapia dla pacjentów, którzy chcą pozbyć się nadmiernej ilości tkanki tłuszczowej unikając jednocześnie procedury chirurgicznej - liposukcji.
Fosfatydylocholina (PPC) jest substancją mającą zastosowanie od wielu lat w medycynie celem ochrony i naprawy uszkodzonych komórek wątroby (stłuszczenie, marskość) przywracając im prawidłowe funkcjonowanie oraz do iniekcji dożylnych celem leczenia zatorów tłuszczowych.
Zabieg lipolizy polega na wstrzyknięciu preparatu fosfatydylocholiny (PPC) do tkanki tłuszczowej za pomocą strzykawki i specjalnych igieł powodując rozerwanie błon komórkowych komórek tłuszczowych - adypocytów (Adypocytoliza).
Cząsteczki tłuszczu (trójglicerydy, glicerol, kwasy tłuszczowe) z rozerwanych komórek tłuszczowych transportowane są z lipoproteidami do wątroby, tam metabolizowane i wydalane. Zabiegi lipolizy z użyciem fosfatydylocholiny wykonywane są na świecie od 1995r., zapoczątkowane przez dr P. Rittes z Sao Paulo, kontynuowane w Europie przez Dr Karl Heinrich z Wiednia założyciela w 2004 r International Academy of Aesthetic Lipolysis oraz dr P. Matolese - kordynatora badań naukowych prowadzonych przez Włoskie Stowarzyszenie Medycyny i Chirurgii Estetycznej. Aktualnie wielu lekarzy na całym świecie z powodzeniem stosuje zabiegi lipolizy iniekcyjnej.
Lipoliza jest zabiegiem skierowanym do pacjentów z lokalnym nadmiarem tkanki tłuszczowej, który jest oporny na terapie dietetyczne oraz wysiłek fizyczny.
Najczęściej poddawane zabiegowi lipolizy okolice ciała to:
- brzuch
- biodra
- okolica pośladków
- uda
- podbródek
Zabieg lipolizy trwa od 20-40 minut i nie wymaga znieczulenia. Zabiegi lipolizy wykonuje się zazwyczaj w ilości 2-6, w odstępach 3-6 tygodniowych dobierane indywidualnie dla terapii, okolicy i pacjenta.
Przygotowanie do zabiegu lipolizy:
- konsultacja lekarska
- badanie podmiotowe
- badanie przedmiotowe
- wskazane przez lekarza badania laboratoryjne
Przeciwwskazania do lipolizy:
- ciąża - karmienie piersią
- cukrzyca
- stany zapalne skóry i tkanki podskórnej
- nadmierna otyłość
- choroby wątroby
- choroby nerek
- alergia na składniki preparatu
- choroby autoimmunologiczne
- padaczka
Po lipolizie najczęstsze z występujących dolegliwości to:
- zaczerwienienie skóry
- obrzęk
- dolegliwości bólowe
- siniaki
- uczucie pieczenia
- świądu